dice4
Home : News : Wars : Members : Demos : Black Moon : Links

::Black Moon Project::
teflonowy mouse pad

Pomysł: burn
Inspiracja: bilboard Tesco - Patelnie teflonowe na wagę :D
Oficjalna nazwa projektu (by Phenom): Black Moon (R)

Potrzebujesz:
- patelnia teflonowa o maksymalnie duzych wymiarach - do zdobycia w różnych sklepach, a w Tesco na wagę :P
- wyrzynarka z ostrzem do metalu i wiertarka bądź flex (okulary ochronne jak chcecie jeszcze czasem pograć) - do znalezienia w warsztacie ojca, u sąsiada, w Castoramie
- pilniki i papier ścierny - jak wyżej
- gumowe przyklejane podkładki - zródło sklepy oferujące montaż mebli kuchennych, są używane jako odbojniki szuflad i drzwiczek (stąd mam), w Castoramie pewnie też są
- trochę czasu i samozaparcia

Do dzieła!

1. Wybór patelni
Patelnia, która ma nam służyć jako pad powinna mieć maksymalnie duże wymiary. Szczególnie chodzi tu o płaską powierzchnię wewnątrz, a nie o ogólną średnicę całości. Warto zainwestować w te modele, które mają grube dno - zaoszczędzi to nam odkształceń i wyczuwalnych nierówności przy pracy (graniu). Należy zwrócić też uwagę na fakturę samej powierzchni teflonowej. Powinna być ona płaska bez np. sześciokątnych zagłębień jak mają to niektóre patelnie Tefal. Ja osobiście zakupiłem jakąś bezfirmową patelnię na wagę w Tesco - koszt 17PLN, wada - cienkie dno.

2. Obróbka patelni

Na sam początek proponuję usunąć rączkę, można to zrobić już w sklepie, jeśli skusiliście się na patelnię na wagę - oszczędzamy w ten sposób parę cennych gram :>. Następnie w zależności od posiadanych narzędzi:

- wyrzynarka i wiertarka
Kładziemy patelnię spodem do góry. Wewnętrzna (płaska) część patelni musi zostać wycięta, wiec poza jej obwodem, ale w miarę blisko wiercimy otwór na tyle duży, aby potem przełożyć ostrze wyrzynarki (ok 1cm średnicy). Przez wywiercony otwór przekładamy ostrze wyrzynarki i powoli, po obwodzie wycinamy środek patelni. Możliwe, że będziecie musieli odrysować na spodniej stronie okrąg, po którym będziecie ciąć, chociaż cześć patelni ma naniesione jakieś kółka od spodu, co znacząco ułatwia zadanie. Precyzja wskazana, ale błędy można naprawić w kolejnym etapie szlifowania krawędzi.

- flex
Tu sprawa się nieco komplikuje bo narzędzie jest mniej precyzyjne ale da się nim bez problemu działać (po uszkodzeniu wyrzynarki tak dokończyłem dzieła). Zanim włączymy flexa warto założyć gogle ochronne - jeden mały opiłek i gramy w CSa po omacku do końca życia. Patelnię należy umocować za krawędź w imadle, aby podczas cięcia była ona stabilna i nie odbijała. Ciąć z kolei tylko w pobliżu mocowania. Warto ciąć na 2 - 3 etapy, to znaczy najpierw wyciąć rowek po obwodzie następnie go pogłębić a w końcu przeciąć.

Gdy mamy już gotowy teflonowy krążek należy przystąpić do jego obróbki. W pierwszym etapie należy pilnikiem wyrównać brzegi i pozbyć się metalowych opiłków. Robimy to tak, że najpierw pilnikiem szlifujemy do okoła krawędź strony pokrytej teflonem, następnie odwracamy naszego pada i kładąc go na szmatce lub czymś delikatnym (nie można zarysować teflonu kładąc pada na stole pokrytym opiłkami!) i szlifujemy drugą stronę. Do dopieszczenia krawędzi prawie gotowego pada powinniśmy użyć drobnoziarnistego papieru ściernego (tu też należy uważać aby nie uszkodzić powłoki teflonowej).

Gdy krawędzie są obrobione i nie kaleczą dłoni przechodzimy do ostatniego etapu, jakim jest naklejenie od spodniej stony gumowych podkładek - zapewnią one stabilność. Przyklejamy 6 po obwodzie i ewentualnie jedną na środku. Tak przygotowanego pada można sprawdzić w akcji. Z MX500 i MX310 działa wyśmienicie stawiając niemal zerowy opór (bez żadnych mouseskatez). Pamiętajcie, że są również dostępne teflonowe prostokątne formy do pieczenia ciast - ale są cienkie i mają delikatną warstwę teflonu.

Podkładka Black Moon jest oficjalną podkładką klanu dice4 ;P
Enjoy

text by burn (Godfather of Teflon;)

Fotki by Poto (motofotki.bmxer.info)

Narzędzia zbrodni :P wiertarka, flex, wyrzynarka - jak nie wiesz co jest co, to nawet się nie zabieraj do przerabiania

tefal czyni mistrza :] czyli obiekt westchnień - pro plejer patelnia

instrukcja dla "mniej kumatych"

gotowy pad Black Moon w całej okazałości

widac drobne błędy w sztuce

twoja mysz wybrałaby Black Moon :D

idealna powierzchnia

phenom's pad, MX310 też lubi teflon

na spodzie wspomniane gumki